Złote pierścionki na oświadczyny!

Złoty pierścionek zaręczynowy to przedmiot, który ma dla nas ogromne znaczenie emocjonalne. Wręczenie go partnerce oznacza, że chcemy ją poślubić, chociaż dawniej wcale nie było to takie oczywiste. Pomimo upływu wielu wieków, to wciąż pierścionek – a nie na przykład złota celebrytka – jest symbolem miłości. 

Miłosna historia

Tradycja wręczania biżuterii dla podkreślenia miłości sięga czasów starożytnego Egiptu. Mężczyźni wręczali swoim ukochanym pierścionek zrobiony z… kawałka drutu. Zwyczaj kontynuowano w antycznym Rzymie, gdzie jednak obdarowanie nim nie było raczej deklaracją zaślubin. Był to po prostu znak mocnego uczucia do swojej partnerki. Z czasem ukształtowała się zasada noszenia pierścienia na palcu serdecznym. Wierzono, że to właśnie tamtędy przebiega żyła bezpośrednio połączona z sercem.

Złoty pierścionek ażurowy od Ergold

Poważna decyzja

Wręczenie pierścionka zaręczynowego to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu dla obojga partnerów. Warto podejść do sprawy poważnie i profesjonalnie. Oczywiste jest, że nie powinniśmy kupować używanej biżuterii. Jest to bardzo osobista i intymna rzecz, a ponadto u jubilera mamy pewność co do użytych materiałów. Dostaniemy specjalny certyfikat potwierdzający pochodzenie metalu oraz kamienia. Jest to zazwyczaj całkiem spory wydatek, ale przecież najczęściej ponoszony jedynie raz w całym życiu.

Za mały, czy za duży?

Rozmiar w przypadku pierścionków zdecydowanie ma znaczenie. Niestety ciężko jest dowiedzieć się o rozmiarze palca naszej wybranki, jednocześnie zachowując element zaskoczenia co do naszych zamiarów zaręczenia się. Być może uda się „podkraść” któryś z pierścionków ukochanej i pójść z nim do jubilera, który dokona odpowiednich pomiarów. W przeciwnym wypadku trzeba po prostu wybrać zgodnie z intuicją, a po wręczeniu dokonać ewentualnych korekt w salonie jubilerskim (zmniejszenie lub zwiększenie obwodu). Profesjonalne sklepy zazwyczaj dokonują takich poprawek bezterminowo, w cenie zakupu.

Brylant czy cyrkonia

Skąd duże różnicę w cenach poszczególnych modeli? Zazwyczaj w największym stopniu odpowiada za to kamień użyty przez producenta. Złote pierścionki z cyrkoniami są tańsze od tych z prawdziwym brylantem. Decyzja należy do nas, w końcu nie każdy jest w stanie wydać kilka tysięcy złotych na wersję z dużym kamieniem naturalnym. Dzisiejsza technologia sprawia, że czasami ciężko odróżnić diament od cyrkonii.

Alergia na biżuterię

Warto być świadomym tego, że złoto może powodować reakcje alergiczne. Jeśli klasyczna biżuteria powoduje podrażnienie skóry naszej partnerki, to powinniśmy postawić na pierścionek z antyalergicznego białego złota. Jest to materiał również cieszący się dużym uznaniem i popularnością. Tworzone są z niego na przykład delikatne kolczyki czy naszyjniki.