Na czym polega liposukcja?

Powiększanie piersi to niekwestionowany numer 1 wśród zabiegów medycyny estetycznej, ale zaraz za nim znajduje się liposukcja. Zabieg niezwykle chętnie wykonywany zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. W czym tkwi jego fenomen?

Liposukcja bez skalpela
Odsysanie tłuszczu to najpopularniejszy zabieg mający na celu wymodelowanie kłopotliwych partii ciała. W przypadku mężczyzn najczęściej brzucha, u kobiet również nóg czy pośladków. Wśród metod mało inwazyjnych wymienia się liposukcję kawitacyjną (ultradźwiękową), a także laserową. W przypadku pierwszej to ultradźwięki powodują rozbijanie komórek tłuszczowych, które następnie w naturalny sposób zostają metabolizowane przez wątrobę i usunięte z organizmu. Metoda laserowa odbywa się w znieczuleniu miejscowym, gdyż wymaga dokonania niewielkiego nacięcia skóry i wprowadzenia weń światłowodu. Oprócz wymienionych metod szereg zabiegów mających na celu ujędrnienie i poprawienie stanu skóry oferują również gabinety kosmetyki estetycznej. Miejsce, którym można wykonać taki zabieg możesz znaleźć na christofferingves.pl/liposukcja/.

Liposukcja tradycyjna
Wciąż najbardziej popularnym sposobem wykonania zabiegu odsysania tłuszczu jest liposukcja wykonywana przez chirurga plastycznego. Zabieg odbywa się w znieczuleniu dożylnym lub ogólnym. W ciele pacjenta dokonywane jest niewielkie nacięcie, przez które wprowadzana jest kaniula, rurka służąca do usuwania tłuszczu. Zabieg trwać może 2-5 godzin,a jego efektem jest odessanie średnio 3-4 litry tłuszczu. Warto podkreślić, że najczęściej pozyskany materiał nie jest utylizowany tylko wykorzystany do kolejnego, następującego tuż po nim zabiegu. Może to być powiększanie piersi albo wykonanie wypełnienia różnych miejsc na ciele. Chirurg plastyczny może wykorzystać taką tkankę, o ile nie uległa znacznym uszkodzeniom podczas pobierania.

Przeciwwskazania
Jak każdy zabieg, liposukcja również nie może być wykonywana u każdego pacjenta. Dlatego niezależnie od miejsca i sposobu wykonywanego zabiegu, należy udzielić szczerych informacji o stanie swojego zdrowia. Przeciwwskazaniami do poddania się liposukcji są choroby przewlekłe i autoimmunologiczne, schorzenia skóry i nerek, cukrzyca, a także zaburzenia krzepliwości krwi. Mało kto zdaje sobie sprawę, ale chirurg plastyczny może odmówić wykonania zabiegu również nałogowym palaczom. Jest to jedno z głównych przeciwwskazań.