jakie-korzysci-przyniesie-naszemu-organizmowi-wizyta-w-sauni-1

Jakie korzyści przyniesie naszemu organizmowi wizyta w saunie

Nie da się ukryć, że sauny w Polsce stają się coraz bardziej popularne. Chętniej wybieramy się do nich nie tylko przy okazji wizyty w siłowni. Lubimy odwiedzać je sami, z rodziną czy przyjaciółmi. Czy jednak zdajemy sobie sprawę, że jest to wynalazek nie tylko przyjemny, ale również zdrowy?

Sauny wynaleziono w Finlandii, jednak odniosły tak spektakularny sukces, że rozprzestrzeniły się na cały świat. Również do Polski. Co jest cieszące – stały się one przyjemną atrakcją dla różnych pokoleń. Bywają w nich zarówno seniorzy jak i nastolatkowie. Lekarze są zgodni co do tego, że sauny pozytywnie wpływają na stan naszego zdrowia. W jaki sposób?

Oto korzyści, jakie przyniesie nam regularne chodzenie do sauny:

 

  1. Detoksykacja – pozbycie się toksyn

świeczki zapachowe i olejki eteryczne

Dzięki godzinnemu pobytowi w saunie możemy pozbyć się naprawdę wielu okropnych substancji, które gromadzą się w naszym ciele, a za których odprowadzanie z organizmu odpowiedzialne są nerki. To właśnie w saunie możemy je trochę odciążyć i poprzez pocenie wyrzucić z siebie wszystkie chemikalia, sole, barwniki czy konserwanty obecne na przykład w dzisiejszym jedzeniu.

 

  1. Leczymy nadciśnienie i polepszamy krążenie krwi

Jakiś czas temu odkryto poprawę u osób z nadciśnieniem, które regularnie korzystają z sauny. Okazuje się, że te wypełnione parą pomieszczenia mogą naprawdę korzystnie wpłynąć na nasze krążenie. Krwiobieg zostaje pobudzony, dzięki czemu możemy liczyć na gruntowne odżywienie naszych komórek, a także ich oczyszczenie. Ponadto warto pamiętać, ze dowiedziono, iż sauna potrafi nie tylko zmniejszyć ciśnienie tym, którzy uskarżają się na jego podwyższenie, ale również mogą pomóc unormować ciśnienie tym, u których wykryto jego obniżenie.

 

  1. Poprawiamy swoje samopoczucie

Kobieta z ręcznikiem na skalistym brzegu morzaNie od dziś wiadomo, że wizyta w saunie może zniwelować sporo stresu, który gromadzi się w nas na co dzień. Dzięki częstym odwiedzinom w saunach czujemy się wypoczęci, zrelaksowani i… szczęśliwsi. Niektórzy podstaw takiego twierdzenia poszukują w spokoju, jakiego można zaznać w tym gorącym, parnym pomieszczeniu. Inni wskazują na wpływ wysokiej temperatury na uaktywnianie się większej ilości endorfin, które przecież decydują o naszym poczuciu zadowolenia i radości.