Czym są haluksy i jak im zapobiegać?

Cierpi na nie wiele kobiet na całym świecie. Powstają w wyniku noszenia butów na wysokim obcasie i prowadzeniu stojącego trybu życia. Są bolące i wyglądają nieestetycznie. Dodatkowo zmniejszają pewność siebie i obniżają samoocenę. Mowa oczywiście o haluksach.

Mówi się o nich, że są chorobą cywilizacyjną, która dotyka kobiet. Haluksy powstają głównie u tych pań, które noszą przez większość czasu buty na wysokim obcasie i prowadzą stojący tryb życia – a więc np. mają stojącą pracę.

Haluksy to inaczej koślawe palce u stóp, których naprawdę trudno jest się pozbyć. Mimo że istnieje wiele rozwiązań medycznych i ortopedycznych – nie wszystkie zadziałają w każdym wypadku. Istnieją nawet operacje haluksów, ale nie wszystkie panie mają czas oraz pieniądze na przeprowadzenie takiego zabiegu.

Jeśli nie cierpisz jeszcze na tę dolegliwość – masz duże szczęście. Jednak nie ciesz się zbyt długo! Może okazać się, że w przyszłości i Ciebie to czeka. Możesz temu jednak zapobiec. W jaki sposób?

 

Oto, jak zapobiec powstawaniu haluksów:

 

  • Odpowiednie buty to podstawa!

stopa odciśnięta na plażowym piaskuJak już zostało wspomniane wyżej – najczęstszą przyczyną powstawania haluksów jest nieodpowiedni dobór obuwia lub nazbyt częste noszenie butów na wysokim obcasie. Nasze buty codzienne powinny być odpowiednio dopasowane do stopy. Przede wszystkim nie mogą one zbyt ciasne. Podeszwy naszych butów muszą być miękkie i dopasowujące się do nogi. Warto też zwracać szczególną uwagę na materiał, z jakiego jest wykonane obuwie. Koniecznie należy rezygnować z materiałów nieprzepuszczających powietrza, w których będziemy się pocić. Na plus dla naszych stóp podziałają również zmiany butów w ciągu dnia, by nasze stopy nie przyzwyczajały się do tylko jednego kształtu. Warto także zainwestować w obuwie ortopedyczne. Jeśli natomiast nie chcemy nosić go na co dzień – można odbywać spacery po lesie w czasie wolnym.

 

  • Ćwiczenia i higiena

stopy na zielonej trawieZachowywanie odpowiedniej higieny stóp również może uchronić nas przed powstawaniem nieestetycznych zmian haluksowych. Ponadto w ciągu dnia warto ćwiczyć palce u stóp, napinając je, rozciągając, zginając i prostując. Jeśli pracujemy w miejscu, gdzie musimy dużo stać, wypada robić sobie przerwy i od czasu do czasu usiąść, by zanadto nie przeciążać stóp. Takie działania pomogą nam również w walce z żylakami.