Kobieta ćwicząca na plaży. Na nogach ma założone czarne buty Nike.

Czym jest skręcenie stawu?

Niekiedy może się wydawać,  że zagrożenia dla naszego zdrowia i życia czyhają na nas na każdym kroku – niekiedy nawet dosłownie. Jednym z takich potencjalnych zagrożeń jest skręcenie stawu, które jest jednym z najczęstszych urazów układu ruchu. Jeśli chcesz dowiedzieć się na czym dokładnie polega ten uraz, zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

Na czym polega skręcenie stawu?

Skręcenie jest urazem, który powstaje w wyniku przekroczenia naturalnego zakresu ruchu w obrębie konkretnego stawu. Najczęściej wiąże się ono z uszkodzeniem torebki stawowej, a także struktur i tkanek jej towarzyszących. Według aktualnej klasyfikacji, wyróżnia się cztery stopnie skręceń, które różnią się między sobą pod względem rozległości uszkodzeń:

  • I stopnia,
  • II stopnia,
  • III stopnia,
  • IV stopnia.

Pierwszy poziom urazu jest najmniej dotkliwy i polega jedynie na naciągnięciu torebki stawowej i niekiedy więzadeł. Drugi obejmuje już rozerwanie torebki, natomiast w trzecim dochodzi także do uszkodzenia więzadeł. Czwarty stopień jest najbardziej niebezpieczny i wiąże się z oderwaniem fragmentów kostnych.

Do stawów, które najczęściej ulegają skręceniu zaliczyć możemy staw skokowy i staw kolanowy.

Przyczyny i objawy

Zdjęcie RTG stawu kostkiNajczęstszą przyczyną urazu są ćwiczenia bardzo intensywne ćwiczenia fizyczne, lub te wykonywane w nieprawidłowy sposób, czy z użyciem nieodpowiedniego sprzętu. Istotnymi czynnikami ryzyka są także nadwaga i poruszanie się po niejednorodnych powierzchniach. Chociaż skręcenia obserwuje się najczęściej w przypadkach biegaczy, łyżwiarzy i osób jeżdżących na deskorolkach, to są one także często notowane u amatorek wysokich obcasów.

Do najczęstszych objawów skręcenia zaliczyć można:

  • Ostry ból, który pogłębia się przy próbach poruszania kończyną;
  • Ograniczenie ruchomości stawu;
  • Krwiaki w okolicy stawu;
  • Stan zapalny – zaczerwienienie, obrzęk, zwiększona ciepłota.

Możliwość wykonywania ruchów (nawet ograniczona) wskazuje, że mamy do czynienia ze skręceniem, a nie ze zwichnięciem, w którym poruszanie stawem jest zupełnie niemożliwe. Jest to istotna różnica, którą warto zapamiętać.

Leczenie skręcenia

W przypadku skręcenia I stopnia, z powodzeniem możemy zająć się nim samodzielnie, bez konieczności specjalistycznego leczenia. W takim przypadku poleca się przede wszystkim odciążenie chorego stawu i wstrzymanie się z aktywnością fizyczną do czasu całkowitego ustąpienia wszystkich objawów. Pomocne może także okazać się założenie bandaża elastycznego i aplikowanie zimnych okładów.

Mężczyzna idący o kulach po molo na morzu

W przypadku urazów o stopniu od II do IV, wizyta u lekarza i podjęcie się specjalistycznego leczenia jest niezbędne, by w pełni powrócić do zdrowia. Kiedy ból jest intensywny i nie ustaje, należy zgłosić się do ortopedy (np. z Torunia), który poprowadzi dalszą diagnostykę, a także zajmie się terapią urazu. Warto też pomyśleć nad rehabilitacją u fizjoterapeuty.

Podsumowanie

Na drodze nieszczęśliwego wypadku, skręcenie może spotkać każdego z nas. Uraz niesie ze sobą wiele przykrych konsekwencji, jednak warto pamiętać, że może on być z powodzeniem leczony dzięki dokonaniom medycyny.

 


Artykuł powstał przy współpracy z kliniką Orvit